Mitől hatékony egy vezetőképzés? Beszélgetés Szalay Lászlóval

Szalay László

szenior tanácsadó, coach

Az elmúlt években egyre nyilvánvalóbbá vált, hogy a technikai területeken dolgozó vezetők számára is elengedhetetlen a fejlesztés. Bár sokan kezdetben nem látják a vezetőképzés fontosságát, egyre több vállalat érzékeli annak szükségességét a hatékony működés és a változásokhoz való alkalmazkodás érdekében. E a cikkben áttekintjük, hogyan kapcsolódhatnak össze a hatékonyságfejlesztési programok és a vezetőfejlesztés.

Ha nem támogatnak a vezetők egy változási folyamatot, nem lesz belőle változás!

A modern vezetőképzés általunk alkalmazott módszere egymásra épülő programokat alkalmaz. Tanulási folyamatban gondolkozik! A résztvevők egyéni tanulási tervekkel érkeznek és a képzés eredményeképpen minden résztvevő összegzi az átélt időszakot, s vezetői beszámolót tart. A képzés első alkalma két-három napos, a csapat „tanulási közösséggé” válik és megszületnek az első tanulságok! A köztes három alkalom, a tanultak kipróbálását és alkalmazását segíti elő, építve a közvetlen vezetőkkel való konzultációra. Itt fontos szerepe van az ún. „házi feladatoknak”! Az utolsó program során gyakran a teljes menedzsment, a részvevők összefoglalják vezetői tanulságaikat, számot adnak a „Tanulási utam” tapasztalatairól. Nem csak a részvevőknek izgalmas, hanem mindent felülmúló érzés a vezetőknek is, akik látva munkatársaik fejlődését, elgondolkoznak azon, hogy mikor kezdtek bele ennyi új dologba!

Valódi változást csak sok irányból támogatott változási folyamattal lehet elérni!
Ez azért is van, mert a valódi változáshoz nem elég egy mezőn elindulni, sok és sokféle területen kell egyszerre lépni.
Kezdve azzal, …

  • hogy a résztevők közvetlen vezetőinek mik az elvárásai (bevonás)
  • hogy vegyesen állítjuk össze a csoportokat (másodlagos célokat is kitűzünk, együttműködés fejlesztése)
  • hogy a közvetlen vezetőket ill. a felsővezetést is felkészítjük a résztvevők belső coach-támogatására (bevonás)
  • hogy minden résztvevőnek van saját tanulási terve, amely a belső coach találkozók témáját is képezi az egyes programok után (a közvetlen vezetők aktívvá tétele)
  • hogy házi faladatok kötik össze az egyes alkalmakat (új dolgok kipróbálása).

Egy vezetőnek három területet kell folyamatosan menedzselnie: Feladat, Team és Egyén

Egyre gyakoribbá válik, hogy a hatékonyságfejlesztési programok mellé vezetőfejlesztési intézkedéseket is társítanak. Ha egy cég belefog egy lean vezetési programba vagy egy hatékonyságfejlesztési projektbe, ésszerű lépés mellé társítani egy vezetőfejlesztési programot. Például a ’darabszám növelése a hatékonyság fenntartása’ esetén, segíthet, hogy ugyanazt a témát három oldalról is erősíthetem:
* a Feladat menedzsment oldalról profin megtervezhetem a programot, segítek, hogy felkészüljenek váratlan helyzetekre,
* a Team oldalról nagyobb ambíciók elérését tűzöm ki célul és a csapatösszetétel változásra is felkészülök,
* az Egyén oldaláról pedig láttatom, mindez hogyan kapcsolódhat a személyes erősségekhez, célokhoz, ambíciókhoz.

Amikor már végképp nem tudunk megoldani egy helyzetet – az a kihívás ér minket, hogy magunkat változtassuk meg!

A vezetőfejlesztés során olyan készségeket és képességeket kell fejleszteni, amelyek segítik a vezetőket abban, hogy sikeresen navigáljanak a változásokkal teli környezetben. Ilyen készségek lehetnek például a kommunikációs képességek, a konfliktuskezelés, a problémamegoldás és döntéshozatal képességei. Ezért a képzés során a résztvevőket foglalkoztató konkrét szituációkra helyezzük a hangsúlyt, tehát azokkal a kérdésekkel foglalkozunk leginkább, amelyek valódi továbblépést jelentenek a résztvevők számára.

A teljes beszélgetést a képre kattintva hallgathatja meg: